logo


Промисловість

Невиробнича сфера

У тiсному зв'язку з виробничою перебуває невиробнича сфера. Ці галузi задовольняють потреби людей у рiзноманiтних послугах. До складу цiєї сфери входять освiта, наука, культура, мистецтво, охорона здоров'я, фiзкультура i спорт, побутове обслуговування, торгiвля, зв'язок, житлове господарство та iн. Ознайомимося з особливостями розвитку деяких з цих галузей на Хмельниччинi. Важливого значення в областi надається розвитку освiти. Тут працює 3 державнi вузи - педагогiчний i сiльськогосподарський iнститути  Кам'янець-Подiльський), технологiчний університет - у Хмельницькому. Розмiщення училищ i технiкумiв е бiльш-менш рiвномiрним по всiй територiї областi. Вони є майже у кожному районному центрi i в iнших мiських поселеннях. Серед них - полiтехнiчний коледж, комерцiйний i кооперативний технiкуми в Хмельницькому; сiльськогосподарський технiкум бухгалтерського облiку в Шепетiвцi; iндустрiальний, будiвельний, планово-економiчний технiкуми в Кам'янець-Подiльському; технiкум механiзацiї сiльського господарства в Новiй Ушицi та iн. Профтехучилища, якi готують спецiалiстiв для сiльського господарства, розмiщенi у невеликих мiських поселеннях, або у великих селах. В областi дiє 1099 шкiл, в яких працює понад 18,8 тисячi вчителiв. З початку 80-х рокiв кiлькiсть учнiв у школах поступово зменшується, що е наслiдком негативних змiн у демографiчнiй ситуацiї. В 1993-1994 н.р. в школах навчалося понад 213 тисяч учнiв (1985-1986 н.р. - 220 тисяч).
Важливу роль у справi освiти i виховання дiтей вiдiграють позашкiльнi дитячi заклади. Це - станцiї юних натуралiстiв, туристiв, технiкiв, спортивнi, музичнi, художнi школи, центри дитячої творчостi, парки.
До галузi освiти належить також дошкiльне виховання. Воно здiйснюється в дитячих садках i яслах. В областi їх нараховується понад 800, вони охоплюють понад 60 тисяч дiтей. Культура представлена в областi мережею бiблiотек, клубiв i будинкiв культури, музеїв, театрiв та iн Тут дiє понад 1250 бiблiотек, в них нараховується понад 16 млн. примiрникiв книг i журналiв (в 1950р. - 1,4 млн. примiрникiв). Бiльшiсть бiблiотек знаходяться в селах, переважно при клубах. Є понад 1,4 тисячi клубних закладiв. Дiє три професiйних театри - музично-драматичний, драматичний i ляльковий - у Хмельницькому. В областi-є 4 державнi музеї - обласнi краєзнавчий i художнiй у Хмельницькому, меморiальний музей М.Островського у Шепетiвцi, iсторичний музей-заповiдник у Кам'янець-Прдiльському. Досить розгалужена й мережа закладiв охорони здоров'я - лiка-
рень, полiклiнiк, амбулаторiй, фельдшерсько-акушерських пунктiв, профiлакторiїв, санаторiїв та iн. їх кiлькiсть постiйно зростає. За показником забезпеченостi населення лiжками в лiкарнях (131 лiжко на 10000 жителiв) область дещо вiдстає вiд середньоукраїнського показника (135 лiжок). У лiкувальних закладах працює понад 5,3 тис. лiкарiв, 16,7 тис. працiвникiв середнього медичного персоналу. В останнi роки кiлькiсть хворих людей в областi зростає. Це пов'язано з погiршенням умов життя населення (ненормальне харчування, забрудненiсть продуктiв, води, повiтря та iн.). Для надання їм квалiфiкованої допомоги бракує лiкiв, немає належної матерiальної бази в лiкарнях. Цi питання мусять бути вирiшенi найближчим часом.   Iз виробництвом має тiснi зв'язки така галузь невиробничої сфери як торгiвля i громадське харчування. Торгiвля складається з державної та кооперативної торгiвлi, колгоспного ринку. Забезпеченiсть жителiв областi пiдприємствами торгiвлi дуже висока. На 10 000 жителiв тут припадає 35 пiдприємств роздрiбної торгiвлi, 2,7 тис. кв.м торгової площi в магазинах (по Українi вiдповiдно 27 пiдприємств i 2,2 тис.кв. м). На розмiщення пiдприємств торгiвлi i громадського харчування мають вплив особливостi розселення. Мiста i великi села є торгiвельними центрами для навколишнiх сiл У великих селах є продовольчий i промтоварний, а нерiдко - спецiалiзованi магазини (госптоварiв, книжковий та iн.). В невеликих селах є один магазин, де продають промисловi i продуктовi товари щоденного вжитку.
В структурi роздрiбного товарообiгу переважають непродовольчi товари - одяг, взуття, галантерейнi вироби та iн. Серед продовольчих товарiв - хлiбобулочнi, ковбаснi, кондитерськi i горiлчанi вироби, цукор. Важливою галуззю невиробничої сфери, яка забезпечує населення послугами, є побутове обслуговування. Воно включає послуги по ремонту та пошиттю одягу i взуття, трикотажних i шкiряних виробiв, ремонту теле-радiоапаратури, побутової технiки, послуги пекарень, лазень, хiмчисток та iнших установ. Обсяг реалiзованих послуг в областi становить 8,3% вiд такого в Українi. Обсяг послуг значно вищий в мiських населених пунктах, нiж у сiльських. Значна кiлькiсть сiл зовсiм не мають побутових установ, а тi, що мають, зменшують послуги, бо вiдсутня сировина, запчастини та iн. Останнiм часом зростають в областi послуги, якi'надають людям кооперативи, приватнi установи. До невиробничої сфери належать також тi галузi, якi займаються органiзацiєю вiдпочинку населення. Це - туризм i санаторно-курортне господарство. Для їх розвитку в Хмельницькiй областi є досить  сприятливi умови: значна кiлькiсть пам'яток природи, державних заказникiв, iсторико-культурних пам'ятникiв, мiнеральнi води, лiсовi масиви. Найбiльше приваблюють туристiв Товтровий кряж, каньйони р.Днiстер та його приток, печери Нiгинська i "Атлантида", пам'ятки садово-паркового мистецтва - Антонiнський, Самчикiвський, Макiвський, Новоселицький, Полонський, Михайлiвський; дендропарки - "Подiлля", Миньковецький,' Кам'янецький; урочища Совиний яр, Кармелюкова гора, Княжпiльська лiсова дача та iн.

Iз виробництвом має тiснi зв'язки така галузь невиробничої сфери як торгiвля i громадське харчування. Торгiвля складається з державної та кооперативної торгiвлi, колгоспного ринку. Забезпеченiсть жителiв областi пiдприємствами торгiвлi дуже висока. На 10 000 жителiв тут припадає 35 пiдприємств роздрiбної торгiвлi, 2,7 тис. кв.м торгової площi в магазинах(по Українi вiдповiдно 27 пiдприємств i 2,2 тис.кв. м). На розмiщення пiдприємств торгiвлi i громадського харчування мають вплив особливостi розселення. Мiста i великi села є торгiвельними центрами для навколишнiх сiл У великих селах е продовольчий i промтоварний, а нерiдко - спецiалiзованi магазини (госптоварiв, книжковий та iн.). В невеликих селах є один магазин, де продають  промисловi i продуктовi товари щоденного вжитку.
В структурi роздрiбного товарообiгу переважають непродовольчi товари - одяг, взуття, галантерейнi вироби та iн. Серед продовольчих товарiв - хлiбобулочнi, ковбаснi, кондитерськi i горiлчанi вироби, цукор.
Важливою галуззю невиробничої сфери, яка забезпечує населення послугами, є побутове обслуговування. Воно включає послуги по ремонту та пошиттю одягу i взуття, трикотажних i шкiряних виробiв, ремонту теле-радiоапаратури, побутової технiки, послуги пекарень, лазень, хiмчисток та iнших установ. Обсяг реалiзованих послуг в областi становить 8,3% вiд такого в Українi. Обсяг послуг значно вищий в мiських населених пунктах, нiж у сiльських. Значна кiлькiсть сiл зовсiм не мають побутових установ, а тi, що мають, зменшують послуги, бо вiдсутня сировина, запчастини та iн. Останнiм часом зростають в областi послуги, якi'надають людям кооперативи, приватнi установи. До невиробничої сфери належать також тi галузi, якi займаються органiзацiєю вiдпочинку населення. Це - туризм i санаторно-курортне господарство. Для їх розвитку в Хмельницькiй областi є досить сприятливi умови: значна кiлькiсть пам'яток природи, державних заказникiв, iсторико-культурних пам'ятникiв, мiнеральнi води, лiсовi масиви. Найбiльше приваблюють туристiв Товтровий кряж, каньйони Р.Днiстер та його приток, печери Нiгинська i "Атлантида", пам'ятки садово-паркового мистецтва - Антонiнський, Самчикiвський, Макiвський, Новоселицький, Полонський, Михайлiвський; дендропарки - "Подiлля", Миньковецький,' Кам'янецький; урочища Совиний яр, Кармелюкова гора, Княжпiльська лiсова дача та iн.

Архiтектурно-ландшафтною перлиною Хмельниччини i всього Подiлля є мiсто Кам'янець-Подiльський, стара частина якого з 1977 p. вважається iсторико-архiтектурним заповiдником. Неповторною пам'яткою оборонної архiтектури є фортеця Меджибiж - свiдок запеклих боїв українського народу проти польської шляхти, татарських i турецьких завойовникiв. Тривалий вiдпочинок i лiкування населення здiйснюється в установах санаторно-курортного господарства. Серед них - санаторiї для хворих туберкульозом - в с. Старий Кривин Славутського, с. Старий   Остропiль Старокостянтинiвського, с.Малiївцi Дунаєвецького районiв; м. Кам'янець-Подiльський, для психоневрологiчних хворих -ус.Соснiвка Ярмолинецького району; санаторiї "Збруч", "Товтри", "Україна", пансiонат "Подiлля", база вiдпочинку Кам'янець-Подiльського педiнституту, ряд санаторiїв-профiлакторiїв та iн. Багато мiських мешканцiв часто вiдпочиває в лiсi чи коло рiчки у   вихiднi днi. Найбiльше навантаження припадає на ландшафти навколо мiст Хмельницький, Кам'нець-Подiльський, Шепетiвка.


Designed by Peter Vlasenko
(c) 1998 KhmelnitskInfocom