logo


Статево-вiкова структура. Трудовi ресурси.
Важливу роль у формуваннi демографiчної ситуацiї даної територiї вiдiграє статево-вiкова структура населення, яка вiдображає спiввiдношення чоловiкiв i жiнок та осiб рiзних вiкових груп у населеннi. На Хмельниччинi жiнок майже на 124 тис. бiльше, нiж чоловiків, їх частка в загальнiй чисельностi населення областi досягає 54,1%. Ця ситуа цiя подiбна до загальної на Українi (табл. 5) i пояснюється як наслiдками Другої свiтової вiйни, так i загальними демографiчними тенденцiями, характерними для iндустрiальних країн (нижча тривалiсть життя i вища смертнiсть чоловiкiв). Однак, з плином часу, вплив вiйни на статеву структуру послаблюється. В умовах тривалої соцiально-економiчної кризи суспiльства рiзко зросла емерi нiсть жiночого населення, яка в Хмельницькiй областi майже зрiвнялась iз смертнiстю чоловiкiв, а в окремi роки навiть переважала. Хлопчикiв же народжувалось завжди бiльше, нiж дiвчаток. Все це призвело до зменшення диспропорцiї  мiж чоловiчим i жiночим населенням областi: якщо в 1979 p. на 1000 жiнок тут припадало 812 чоловiкiв, то в 1993 p. - вже 850.
Бiльшiсть чоловiчого населення мешкає в мiських поселеннях, тодi як бiльшiсть жiночого - в сiльських. I в одних, i в других жiнки поки-що чисельно переважають.

За вiком населення подiляють на три основнi групи:
- молодше працездатного (дiти i пiдлiтки вiд 0 до 15 рокiв включно);
- працездатне (жiнки у вiцi 16-54 рокiв, чоловiки 16-59 рокiв);
- старше працездатного.
Найбiльше в областi осiб працездатного вiку (52,7%), однак їх частка в останнi роки зменшується. Процент дiтей i пiдлiткiв досить низький i постiйно знижується, натомiсть кiлькiсно зростає група людей старшого вiку, яка вже становить понад четвертину всього населення областi. Такi процеси дiстали назву "старiння" населення. Особливо поширене воно в сiльськiй мiсцевостi, звiдки вiдбувся великий вiдплив працездатних у мiста. Iснують вiдмiнностi у вiковiй структурi в мiськiй i сiльськiй мiсцевостях, серед чоловiчого i жiночого населення; вони вiдображенi на дiаграмах. Населення працездатного вiку (крiм iнвалiдiв I i II груп) становить основу трудових ресурсiв, до яких належать також пiдлiтки i пенсiонери, зайнятi в суспiльному виробництвi. Найбiльша частка трудових ресурсiв у населеннi мiст .областi, в яких зосереджена велика кiлькiсть робочих мiсць у виробничiй (промисловiй) i невиробничiй сферах. Мiста (насамперед Хмельницький, Кам'янець-Подiльський, Нетiшин) володiють великою притягальною силою i для працездатних жителiв навколишнiх районiв, якi переселяються сюди, або здiйснюють маятниковi трудовi поїздки. В результатi цього багато сiльських поселень вiдчувають гостру недостачу трудових ресурсiв, цiлий ряд з них поступово вимирає в прямому розумiннi цього слова. Основна частина трудових ресурсiв областi (665 тис. чоловiк у 1993р.) була зайнята в галузях народного господарства, решта - тi, що навчалися та були зайнятi в особистому пiдсобному господарствi. Останнiм часом внаслiдок рiзкого падiння виробництва на державних пiдприємствах областi вiдбувається скорочення робочих мiсць i вивiльнення працiвникiв. Станом на 1 сiчня 1994 p. в областi офiцiйно зареєстровано 4 тис. безробiтних; рiвень безробiття зростає. Масовим явищем стало т.з. приховане безробiття - вимушенi вiдпустки працiвникiв на тривалий час за власний рахунок.


Designed by Peter Vlasenko
(c) 1998 KhmelnitskInfocom